You are here: Home > Χωρίς κατηγορία > Modele de caracterizare a unui personaj

Modele de caracterizare a unui personaj

Atitudinea naratorului este de evidenta dezaprobare fata de comportamentul lui goe si, mai ales, FATA de cel al insotitoarelor vente. Vocea naratorului este ironica, atunci cand il numeste PE GOE «Domnul» sau «tanarul» pentru a sugera ca orice II este permis unui copil, tratat ca Adult. Se ilustreaza si in acest mod contrastul dintre CEEA CE vrea sa fie Copilul (Aparenta)-un domn, o persoana respectabila-si CEEA ce este in Realitate (Esenta)-un Baiat rasfatat, needucat, starnind umorul. q &n 525j92f BSP; Numele este primul nsemn al unui personaj si exprima de multe ori aspecte ALE caracterului sau pentru ca aceasta caracterizare sa fie completa, recomanda-i Copilului sa caute informatii despre ce anume au spus de-a lungul timpului critii Literari despre personaj . Copilul tau a primit ca tema caracterizarea unui personaj? Ce ar trebui sa cuprinda un de caracterizare a unui personaj:-&n 525j92f BSP; &n 525j92f BSP; este o compunere n care sunt descrise trasaturile fizice si moral ALE unui personaj si sunt precizate mijloacele de caracterizare folosite ex: Fragmentul dat, DIN Opera literara «…………», de ZY, prezinta o secventa DIN biografia unui personaj literar, XZ. Subiectul este simplu: faci Rezumat. Personajul principal al fragmentului, anuntat NCA DIN titlu, este………………… n realizarea portretului se mpletesc modalitatile de caracterizare specifice genului épique: directe (prin datele furnizate de Narator, de Alte personaje sau de Personajul nsusi) si indirecte (trasaturile thermosoudage di fapte, limbaj, comportament, mediul n Care Traieste). Caracterizarea personajului este o compunere pe baza textului literar Care are o structura specifica, tinand CONT INSA de cerintele si Partile GENERALE ALE unei compuneri. -Caracterizarea personajului literar, precizand modalitati si procedee de caracterizare: I.

personajele literare sunt persoanele impliquer in acticlusion unei opere literare: schita «D-l Goe.» prezinta un singur moment semnificativ DIN viata personajului: intamplarile prin care Trece Copilul insotit de Familie PE durata unei calatorii cu Trenul la Bucuresti, de 10 mai. Naratide simpla, redusa la minimum, fixeaza spatiul (peronul garii DIN «urbea X», Trenul Accelerat Care circula spre Bucuresti) si timpul («foarte de dimineata» si durata SCURTA a calatoriei, Trenul va ajunge in Gara de Nord la opt fara Zece AM). Constructia subiectului se distinge prin enuntarea intrigii in incipit: GOE primeste ca «Premiu» la posibila promovare a clasei repetate o Calatorie «de placere». Revenirea la expozitie prezinta personajele printr-o descriere a vestimentatiei: doamnele, mam`mare, mamita si Tanti Mita, «Frumos gatite» si GOE cu un costum de marinar ce imitations uniforma canonierilor de PE vasul «le formidable». Inceputul conturarii caracterului personajelor se face in desfasurarea actiunii. Dans asteptarea plina de nerabdare a trenului, GOE intervenir in discutia «filologica» asupra cuvantului «Mariner», a carui pronuntare corecta este in mod Comic ocolita de toate personajele. Partea Centrala a actiunii este reprezentata de succesiine rapida a intamplarilor DIN TREN: Copilul ramane PE culoar «cu barbatii», se Atarna cu mainile de vergeaua de Alama, scoate Capul PE fereastra vagonului nesocotind Sfatul unui tanar si pierde in zbierete palaria unde avea, Sub panglica, biletul de Calatorie.

Comments are closed.